Wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego

W ramach programu na zlecenie  Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa droga „Od pola do stołu” została zorganizowana przez LUTUR dla uczniów naszej szkoły wycieczka edukacyjna do gospodarstwa agroturystycznego „Stajnia Leźno”. Podczas zajęć edukacyjnych uczniowie zwiedzili smoczą stajnię, siodlarnię, oglądali zwierzęta gospodarskie, zdobyli wiedzę o ich hodowli i zwyczajach. Mieli okazję karmić osły i oswojoną świnkę wietnamską o imieniu Edek. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali ciekawostek o naturalnych sprzymierzeńcach człowieka w walce z komarami, kleszczami i osami.  Uczniowie dowiedzieli się  jak w prosty sposób zapobiegać marnotrawieniu żywności i postępować z odpadami spożywczymi i kuchennymi. Ponadto przypomnieli sobie zasady zdrowego odżywiania z naciskiem na eliminację z jadłospisu słodkich napojów. Gospodarz zachęcał ich do założenia przydomowego ogródka, nawet w doniczkowej wersji. Pobyt w gospodarstwie i na łonie natury był dla uczniów wielką atrakcją, ponieważ na co dzień nie obcują ze zwierzętami.