Eksperymenty chemiczne

Dnia 16.05.2019 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Smerfowych eksperymentach” z wykorzystaniem atramentu, sody, mąki i kwasku czyli produktów dostępnych w każdym domu. Ich inicjatorem był Pan Bartek Pałucki, doktorant wydziału fizyki UMK w Toruniu. Dzieci poznały podstawowe prawa chemii i fizyki przedstawione w prosty, przyjemny i przede wszystkim zabawny sposób. Samodzielnie wykonywały eksperymenty pod czujnym okiem pana Bartka, który wyznaje zasadę 3xb: bezpieczeństwo dla dzieci, bezpieczeństwo dla nauczycieli i bezpieczeństwo dla prowadzącego. Młodzi chemicy widzieli m. in. „znikający i wybuchający  atrament” oraz „smerfową fontannę”. Młodzi eksperymentatorzy bardzo chętnie asystowali podczas doświadczeń oraz samodzielnie wykonywali niektóre z nich. Wszyscy uczniowie z zainteresowaniem obserwowali pokazy, zadając wiele pytań na ich temat. Ponadto rezolutnie odpowiadali na pytania prowadzącego, wykazując  się nie tylko niezwykłą pomysłowością i fantazją, ale także wiedzą na temat różnorodnych zjawisk. Była to lekcja chemii i fizyki, która na pewno wzbogaciła ich doświadczenia i wiadomości. Uczniowie przekonali się, że nauka wcale nie musi być nudna, że warto odkrywać  i zgłębiać  jej tajemnice.